ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

وایر تقویتی سی ان جی

وایر شمع چیست؟

قبل از پرداختن به وایر تقویتی ابتدا توضیح مختصری در ارتباط با وایر شمع خواهیم داد. وایر شمع در خودرو، برق خروجی یا همان ولتاژ تولید شده توسط کوئل یا دلکو را به شمع های موتور خودرو انتقال می دهد. این عمل سبب ایجاد جرقه و احتراق سوخت داخل موتور می شود به عبارتی می توان گفت وایر وظیفه ی انتقال نیروی محرکه ی لازم برای جرقه زدن شمع و ایجاد احتراق در موتور خودرو را از باتری به شمع خودرو منتقل می کند. وایرها مانند شمع ها دارای انواع مختلفی هستند ، از جمله:  سیمی، ابریشمی و ترکیبی. وایرهای شمعی عمولاً نسبت به نوع های دیگر، مقاومت بیشتری دارند.

همان طور که گفته شد شمع ولتاژ را از یک جهت می‌گیرد و به آن جهت داخل سیلندر تبدیل به جرقه می‌کند تا مخلوط هوا و بنزین داخل سیلندر با استفاده از این جرقه منفجر گردد و انرژی مورد نیاز موتور تأمین گردد. وایر شمع وظیفه دارد که برق را از کوئل یا دلکو به شمع منتقل کند، از همین رو شمع بدون سلامت وایر نمی‌تواند وظیفه خود را انجام دهد.

وایر تقویتی چیست؟

حال که با وظیفه ی وایر شمع آشنا شده اید به سراغ وایر تقویتی سی ان جی خواهیم رفت، همان‌طور که از نام این کالا پیدا است نوعی از وایر می باشد که عملکرد بهتری دارد. مسلما باید تفاوتی بین وایرهای معمولی و وایرهای تقویتی باشد که سبب معروفیت و محبوبیت این کالاها شده باشد. آن چیزی که می‌توانید بین محصولات عادی و تقویت شده وایر ایجاد تفاوت کند، به میزان مقاومت موجود در مدار وایرها مربوط می‌شود. در حقیقت هر وسیله برقی دارای حتی سیم و کابل خودرویی دارای میزانی مقاومت است، در سیستم برق رسانی خودرو هم این مقاومت وجود دارد. 

این مقاومت موجب می‌شود توانی که از یک سمت تحویل کابل یا سیم داده شده به طور کامل انتقال نیابد و مقداری از آن صرف مقاومت شود در بحث وایر اگر توان انتقال داده شده از کویل به صورت اتلاف شده توسط وایر به شمع برسد، شمع قدرت کافی برای زدن جرقه قوی نخواهد داشت. وایر های تقویتی به طوری طراحی شده اند که دارای کمترین میزان مقاومت می باشند تا این توان را به صورت کاملتر از کویل به شمع انتقال دهند. استفاده از شمع موتور اصلی همراه با وایر تقویتی می‌تواند مصرف سوخت خودروی گاز سوز شما را کاهش دهد و شتاب و قدرت خودروی شما را به صورت محسوسی افزایش دهد. استفاده از وایر های تقویتی موجب نرم شدن خودرو می‌شوند.

هر خودروی دو گانه سوز با توجه به مدل و نوع خودروی خود،مدل خاصی از وایرهای تقویتی را طلب می کند. وایر تقویتی نیز از آن جایی که نوعی کابل یا سیم می باشد ممکن است پس از مدتی دچار نقص و خرابی شود که باید ان را تعویض نمایید، برای انتخاب قطعه ای که می خواهید بر روی ماشین خود نصب کنید باید به مشخصات فنی و نوع خودرو و شمع نیز دقت کنید. سلامت و کیفیت وایر در عملکرد موتور، میزان مصرف سوخت و جرقه زنی  تاثیرگذار می باشد.


دسته‌بندی