مخزن یا همان کپسول cng یکی از مهمترین اجزای سوخت رسانی گازی به حساب می‌آید که سوخت گاز در این قطعه ذخیره می‌شود. باید گفته شود که معمولا برای بالا بردن قابلیت ذخیره سازی بیشتر سوخت آن را به صورت فشرده نگه می دارند و این مخزن ها  نیز فشار را حتی بیش از ۲۰۰ واحد بیشتر می‌کنند. اینکه از چه تعدادی مخزن استفاده شود و یا اینکه این مخزن ها در چه ابعادی باشند و در چه ابعاد هایی ساخته شوند به موارد مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها عبارتند از: نوع خودرو و فضایی که برای مخزن در نظر گرفته شده است  و نوع مخزنی که باید در خود را قرار بگیرد بستگی دارد. و علاوه بر تمامی این موارد باید به این نکته اشاره کنیم که این مخزن ها معمولاً به شکل عدسی های کروی و یا کپسول های استوانه ای شکل هستند و به این صورت ساخته می شود.

مخزن سی ان جی از لحاظ جنس

مخزن های گازی که در خودرو ها استفاده می شوند را می‌توان به چهار دسته کلی تقسیم کرد که آنها عبارتند از :

مخزن تمام فلز 

لازم به ذکر است که گفته شود این مخزن ها به روش های خاصی شکل‌دهی شده‌اند تا یکپارچه و بدون هیچ گونه درد و جوشی ساخته شوند جنس این مخزن ها از فولاد کربن منگنز و یا فولاد کروم مولیبدن می باشد قطعاً زمانی که اسم فلز می آید می توانید حدس بزنید که وزن مخزن ها بالا می باشد این نوع مخزن ها در ازای هر لیتر ظرفیت بین ۱.۳ تا ۰.۹۰ کیلوگرم وزن را دارا می باشند همان نکته دیگری که باید به آن توجه کرد قیمت پایین می باشد که این مخزن ها دارا می باشد.

نشد نیمه کامپوزیت 

این نوع مخزن یک لایه آستر مانند از جنس آلومینیوم یا فولاد را دارا می باشد که بدون درز ساخته شده است و قسمت استوانه ای این آستری به وسیله آرامید و کربن و الیاف شیشه یا حتی ترکیبی از آنها می باشد این ساختار کامپوزیت سبب کاهش ضخامت آن بخش استوانه‌ای می‌شود و این گونه نیز وزن این نوع مخزن نسبت به مخزن قبلی کمتر می شود یعنی در ازای هر لیتر ظرفیت آبی از ۶۰ تا ۸۵ کیلوگرم وزن را دارا می باشد.

مخزن نوع ۳

این نوع مخزن یک لایه آستر با جنس آلومینیوم را دارا می باشد که در همه این لایه موادی از کامپوزیت استفاده شده است این ساختار کامپوزیت موجب می‌شود که بتوان از مقدار ضخامت بخش فلزی کم کرد و یو مخزن سبک تر تولید کرد و این در حالی میباشد که تحمل فشار آن نیز بالاتر رفته است و به ازای هر لیتر ظرفیت آبی از ۳ تا ۴ کیلوگرم وزن دارد.

مخزن نوع چهار 

این نوع مخزن شبیه به مورد قبلی میباشد آستر آن از پلیمر بدون درز ساخته شده است و ساختار کامپوزیت آن کمک کرده است که وزن آن خیلی سبک باشد طوری که حتی با کمک سیستمی همچون سیستم سوخت بنزین نیز قابل تشخیص و مقایسه می باشد.

تولید cng

امروزه میزان تقریبی مصرف بنزین در هر خودرو سواری در کشور روزانه در حدود ۱۰ لیتر می باشد که این میزان بیش از ۴ برابر کشور انگلستان و بیش از پنج و نیم برابر کشور فرانسه به حساب می‌آید که رقمی بسیار بزرگ و قابل توجه است در اوایل سال ۱۳۸۱ و در اوایل سال متوسط مصرف روزانه بنزین ۵۰ میلیون لیتر و واردت بنزین و افزودنی هایی که به آن مربوط می شود چیزی در حدود ۱۳ میلیون لیتر بوده است که با ادامه همین روند برای تامین کردن بنزین مورد نیاز تا اواخر سال ۸۱ حدود یک میلیارد تومان واردات این نوع مواد را داشته ایم که این در صورتی میباشد که ظرفیت بندر ها و ناوگان های توزیع سوخت کشور برای تخلیه و توزیع این حجم از بنزین ها بسیار نامحدود و کم می باشد با توجه به روند تولید ماشین ها و اتومبیل ها به تعداد زیاد باور ها بر این است که اتومبیل ها در سال ۱۴۰۰ چیزی حدود ۱۵ میلیون خودرو باشد که به این صورت سبب افزایش تعداد خودرو ها میزان کسری بنزین در کشور طی ۲۰ سال آینده رقمی حدود ۵۰۰ میلیارد لیتر خواهد بود.
با کمی تفکر در این زمینه مشخص است که سوخت های جایگزین امری اجتناب ناپذیر می باشد با توجه به اینکه ایران به تنهایی ۱۵ و نیم درصد از ذخایر گاز طبیعی دنیا را برای خود دارد و رتبه سوم می باشد از این نظر گاز طبیعی فشرده به عنوان یک راه حل سی‌ان‌جی مقام دوم جهان را دارد. بررسی های پی در پی و تفکر در این زمینه نشان می دهد که از نظر اقتصادی نیز این سرمایه گذاری از توجیه سوختی کاملا پاک و سالم می باشد که بسیار عالی است.

نمایندگی خرید و فروش cng تهران

مخزن سی ان جی خودرو برای ذخیره سوخت گاز می باشد که به منظور افزایش قابلیت ذخیره سازی بیشتر سوخت گاز به صورت فشرده تا بیش از ۲۰۰ واحد فشار افزایش می یابد به همین دلیل یکی از مهمترین قطعات موجود در خودرو می باشد که باید در خرید و فروش آن توجه ویژه و بسیار زیادی بکنید تا این کپسول ها کاملا سالم باشد و هیچگونه خرابی و مشکلاتی در آنها وجود نداشته باشد یکی از راه هایی که می تواند وجود خرابی و مشکل در کتول های سی ان جی را به حداقل برساند خرید آنها از نمایندگی های خرید و فروش سی ان جی در هر شهر می باشد اگر شما ساکن شهر تهران هستید می توانید در صورت نیاز به کپسول های سی ان جی به نمایندگی خرید و فروش سی ان جی در شهر تهران مراجعه کنید و تمامی مواردی که نیاز است در این زمینه بدانید را از آنها بپرسید و کپسول مورد نیاز خود را خریداری کنید زیرا مطمئن ترین جا برای خرید کپسول cng نمایندگی تهران می باشد.